Ključne teme

Održivost i izvještavanje

Jačanje korporativne odgovornosti kroz izvještavanje o održivosti poslovanja

Porezi i održivost

Uticaj poreskih politika na dinamiku prilagođavanja poslovanja zahtjevima održivog razvoja

Obrazovanje za budućnost

Reforma obrazovnog sistema kao potrebni uslov održivog razvoja

Održivi razvoj i porezi

Šansa ili barijera razvoja malih ekonomija

U cilju zaštite planete od dalje destrukcije, iskorjenjavanja siromaštva, poboljšanja opštih uslova života i stvaranja bolje perspektivnosti, sve članice Ujedinjenih nacija su 2015. godine usvojile 17. ciljeva održivog razvoja, poznatih i pod nazivom Univerzalni ciljevi održivog razvoja. Takođe, Evropski zeleni dogovor, kao dokument koji je za cilj postavio da Evropa do 2050. godine bude ekonomija sa 0% gasova staklene bašte, te Balkanska zelena agenda čiji je potpisnik i Bosna i Hercegovina, u funkciji su ostvarivanja ciljeva održivog razvoja.

Ciljevi održivog razvoja naglašavaju veze između ekoloških, društvenih i ekonomskih aspekata održivog razvoja. Očigledno je da će se budući ekonomski rast i razvoj odvijati u izmijenjenim uslovima i u skladu sa novim pravilima, odnosno ESG standardima. S tim u vezi Evropske kompanije su od 01.01.2026. godine u obavezi da javno objavljuju izvještaje o održivosti. To predstavlja poseban izazov i za zemlje Zapadnog Balkana, s obzirom na njhovu veliku izvoznu orjentaciju na tržište Evropske unije.

Dostizanje 17. postavljenih ciljeva održivog razvoja podrazumijeva prilagođavanje poreskih sistema novim okolnostima i kreiranje poreskih politika za novo doba. Poresko zakonodavstvo, poreska politika i poreske uprave trebaju pojedinačno i kolektivno kao poreski sistem biti u interakciji sa ciljevima održivog razvoja. Reforma poreskih institucija kao najvažnijih komponenti poreskih sistema, u cilju dostizanja ciljeva održivog razvoja, podrazumijeva organizacije koje će biti efikasne, dobro kadrovski ekipirane i tehnički opremljene. Kreiranje savremenih poreskih politika predstavlja poseban izazov. Poreske politike trebale bi biti usklađene sa promjenama u društvenom, ekonomskom i ekološkom okruženju. Pritom, pogrešne poreske politike mogu potkopati postavljene ciljeve razvoja, dok, s druge strane, adekvatne poreske politike mogu biti komplementarne sa postavljenim ciljevima i skratiti vrijeme za njihovo dostizanje. Univerzalni ciljevi održivog razvoja, polako ali sigurno će pronalaziti svoje puteve u različitim komponentama poreskog sistema.

Cilj simpozijuma je da se kroz konstruktivne rasprave učesnika i njihove istraživačke radove rasvijetle najvažniji aspekti nadolazećih promjena, kako bi privredni entiteti blagovremeno prilagodili svoje poslovanje novim okolnostima, a relevantne institucije na vrijeme započele prilagođavanje regulatornog okvira i preduzele druge aktivnosti u pravcu dostizanja Univerzalnih ciljeva održivog razvoja.

Kotizacije

Kotizacija za učešće na 19. Međunarodnom simpozijumu o korporativnom upravljanju iznosi 400,00 KM po osobi (PDV uračunat u cijenu).

U okviru kotizacije, svi učesnici dobijaju Zbornik radova – vrijedan stručni materijal koji sadrži najnovije uvide, istraživanja i zaključke iz oblasti korporativnog upravljanja.

Ne propustite priliku da postanete dio ovog prestižnog događaja, povežete se s vodećim stručnjacima i doprinesete razmjeni znanja i iskustava iz cijelog regiona i šire!